2022 finalists

Congratulations to the 2022 NT Training Awards finalists!

Individual finalists

Caraline ‘Dotty’ Repu
Employer: Outback Stores
RTO: Alana Kaye
Qualification: Certificate IV in Training and Assessment

Grace Wunungmurra
Employer: Dhimurru Rangers
RTO: Batchelor Institute of Indigenous Tertiary Education
Qualification: Certificate III in Conservation and Land Management

Jared Maymuru
Employer: Rio Tinto (Gove Operations)
RTO: Train 365
Qualification: Certificate II Surface Extraction Operations

Edward Clarke
Employer: TRACE JV
RTO: Charles Darwin University
Qualification: Certificate II and III in Engineering - Mechanical Trade

Mary Coulter
Employer: GTNT Group
RTO: Charles Darwin University
Qualification: Certificate III Electrotechnology and Certificate III in Instrumentation and Control

Shannah Mudge
Employer: GTNT Group
RTO: Charles Darwin University
Qualification: Certificate in Automotive Diesel Engine Technology

Bella Faull
Employer: Carlee Hair Design
Host Employer: Carmen Lopez
RTO: Charles Darwin University
Qualification: Certificate III in Hairdressing

Stavros Kazouris
Employer: Invision Pty Ltd
RTO: Housing Industry Association
Qualification: Certificate III in Carpentry

Taylah Keane
Employer: Royal Darwin Hospital - Outpatients
RTO: Dovaston Training Centre
Qualification: Certificate II in Workplace Skills (Business)

Victoria Brenton
Employer: NT Health
RTO: Dovaston Training Centre
Qualification: Certificate III in Business

Brooke Sherwood
Employer: Palmerston Youth Skills Centre
RTO: Dovaston Training Centre
Qualification: Certificate IV in Business

Jessica Porter
Employer: GTNT Group
Host Employer:  GTNT Group
Qualification: Certificate III in Business

Sam Duke
Employer: GTNT Group
Host Employer: Power and Water Corporation
RTO: Simmonds and Bristow
Qualification: Certificate III in Water Industry Operations

Sarah Pettifer
Employer: GTNT Group
Host Employer: Northern Territory Government, Department of Corporate and Digital Development
RTO: GTNT Group
Qualification: Certificate III in Business

Anna Stockwell
RTO: St John Ambulance (NT)
Qualification: Certificate III in Basic Health Care

Elaine Ncube
RTO: Charles Darwin University
Qualification: Certificate II in Retail Cosmetics

Lachlan Foweraker
Host Employer: Northern Territory Police, Fire and Emergency Services
RTO: Charles Darwin University
Qualification: Certificate III in Business and Certificate II in Community Engagement

Tayla Hebron
RTO: Taminmin College
Qualification: Certificate II in Rural Operations

Brenton Dawes
Employer: Batchelor Institute of Indigenous Tertiary Education

Debra Street
Employer: Charles Darwin University

Justin Burgess
Employer: Taminmin College

Andrew Crawford
Employer: Bilateral Physical Training
RTO: Charles Darwin Universtiy
Qualification: Certificate IV in Fitness

Kira Vanderkley
RTO: Charles Darwin University
Qualification: Certificate III and IV in Fitness

Kyle Bambra
Employer: Deadly Hair Dude
RTO: Charles Darwin University
Qualification: Certificate II in Hairdressing

Business finalists

Building an Indigenous Workforce
A collaboration between Batchelor Institute of Indigenous Tertiary Education and Northern Transportables

Construction Industry Training
A collaboration between Housing Industry Association, Department of Education and Department of Infrastructure, Planning and Logistics

Gas Type B
A collaboration between Territory Generation, Gastrain and Charles Darwin University

Glencore McArthur River Mining

Hastings Deering

Batchelor Institute of Indigenous Tertiary Education

Charles Darwin University

Chartair

Frontier Marine Services

Northern Trade Solutions NT

Capacity Plus

Karen Sheldon Training

WANT Training Services

More information

Tickets for the 2022 NT Training Awards gala dinner are on sale now.

Purchase tickets


Last updated: 25 July 2022

Give feedback about this page.

Share this page:

URL copied!